Przy aktualnej dominacji prawicy (w Sejmie, mediach, edukacji), szansą lewicy na dotarcie do ludzi, z dawką normalnej wiedzy społecznej, ekonomicznej, historycznej itp. – jest osobista praca członków i sympatyków SLD z obywatelami, w miejscach ich egzystencji, a także aktywność „w sieci”.
„Praca od podstaw” SLD (lewicy), to wiedza obywatelska, którą prawica chce zablokować.
Obecny czas, stawia przed ludźmi lewicy, członkami i smpatykami partii, olbrzymie wyzwanie: stawić czoła prawicowej nawałnicy. Warunkiem sprostania temu, jest m. in., nasza umiejętność prowadzenia rozmowy z obywatelami na tematy polityczne, społeczno-gospodarcze, dotyczące spraw bieżących. Jednym ze sposobów zdobycia tej umiejętności może być dyskusja, wymiana doświadczeń i poglądów na zebraniu koła partyjnego. Dlaczego to jest ważne? Bo dobre wypełnienie naszej roli, rozmowa z ludźmi w swoim środowisku, aktywność w internecie (na przykład, w postaci pracy ze znajomymi na „fejsbuku”), oraz pewne sposoby działalności zbiorowej (będzie o nich jeszcze mowa), to niemal jedyne już – przy obecnej dominacji prawicy w mediach i działaniu systemu edukacji na jej modłę – możliwości dotarcia lewicy do społeczeństwa z dawką normalnej wiedzy społecznej, ekonomicznej, historycznej. Ktoś zarzucił, że te metody nie przystają do obecnych czasów, że „praca u/od podstaw”, to przeżytek. Jeśli tak, to, jakie metody proponujecie? Złożyć ręce i czekać, aż prawica – brnąć w coraz większe absurdy i kłamstwa – „urządzi” nam Polskę i wykreuje swoich, nowych „patriotów”?
(Patrz: dzieci w Sejmie 1 czerwca, oraz felietony Czesława Cyrula: „Hodowla janczarów”;
https://www.facebook.com/RadaDolnoslaskaSojuszuLewicyDemokratycznej/ ;
i Krzysztofa Podgórskiego: „PiS robi nam z dzieci ‘Hiltlerjugend’ i materiał na hunwejbinów”;
http://ddtorun.pl/pl/586_felietony/10605_.html).
Owa, bezpośrednia „praca od podstaw” członków (sympatyków) lewicy z ludźmi, to również jedne z niewielu form przeciwdziałania, w sferze świadomości, wszechogarniającym nas: nacjonalizmowi, militaryzmowi, klerykalizmowi, ksenofobii, i szans dotarcia do społeczeństwa z przekazem wartości pozytywnych, humanistycznych. To także, jedna z rzadkich już okazji (media i szkoła tego nie zrobią), ukazania ideii lewicy, socjalizmu, socjaldemokracji oraz ich prawdziwej tradycji, programu, działania. Przekonywania, że urzeczywistnianie wartości, równości ekonomicznej, sprawiedliwości społecznej, to domena lewicy, SLD, a nie PiS-u. Obraz lewicy przekazywany obywatelom jest fałszywy, i istotnie osłabia jej pozycję. Dlatego trzeba usilnie działać na rzecz zmiany tej sytuacji, stosując różne sposoby, w tym i pracę od podstaw. Jest ona dla SLD szansą, i lepiej ją wykorzystać niż zaprzepaścić.
Rolą instancji nadrzędnych, zwłaszcza krajowych i wojewódzkich w tej sprawie, jest służenie pomocą członkom partii i kołom, przede wszystkim poprzez wytworzenie i przekazanie im materiałów oraz informacji (w dobie internetu nie jest to problem), jak również wykładni określającej stosunek partii do różnych, bieżących, a także perspektywicznych i strategicznych zagadnień i kwestii.
„Praca od podstaw” to, także funkcja edukacyjna partii, w postaci np. „uczenia” ludzi organizowania się – do realizacji zadań społeczno-kulturanych, gospodarczych itd. – w „szkołach” społeczeństwa obywatelskiego”, szkołach liderów, „szkołach” aktywności społecznej itp. (nazwa do wyboru), które, instancje wojewódzkie, powiatowe, miejskie itd. SLD, powinny sukcesywnie uruchamiać. CDN.
Jan Janiszewski
P.S. Proszę o reakcje na ten tekst, o komentarze, o popularyzowanie go wśród Koleżanek i Kolegów z SLD (i sympatyków), przyjaciół, udostępnianie znajomym na facebooku i w grupach. W następnym „odcinku”: o zbiorowych formach działalności SLD w ramach „pracy u/od podstaw”.